« terug naar blog

Wat mij (oa) opviel in Frankrijk

* de Fransen betalen wel in euro’s maar gebruiken echt nog overal aanduidingen in francs

* Buckler (bier) is in Frankrijk populair

* Het wantrouwen jegens de Engelse taal wordt steeds minder. Mensen van onze leeftijd en jonger willen zelfs vaak graag Engels praten om te oefenen (terwijl ik mijn Frans wil oefenen). Kan ook liggen aan de streek waar ik was. Normandi? en Bretagne zijn natuurlijk erg Engels.

* Op werkelijk elke kruising van wegen is een rotonde gemaakt, soms wel twee op honderd meter van elkaar. De Fransman weigert echter zijn clignoteur aan te zetten als hij de rotonde verlaat, wat uitermate vervelend is.

* Wat is het verschil tussen AUTRES DIRECTIONS en TOUTES DIRECTIONS?

* Elke supermarkt en elke bakker verkoopt tegenwoordig, hoera hoera, pain aux cereales of ander volkorenachtig brood. Leve de granen! Het stokbrood aten wij maar zelden.

* Door Azerty toetsenborden leer je dat je eigenlijk ontzettend goed blind kunt typen.

* De commerci?le globalisatie zet nu echt door. Elke willekeurige stad in Frankrijk heeft precies dezelfde winkels als elke willekeurige stad in Nederland.

* Het roken van de Fransen is niet verminderd. Ook zij zijn verplicht om gebouwen rookvrij te maken maar gelukkig hebben de Fransen hun auto nog. Raampjes dicht en paffen maar. Ook tijdens de afwas is het een veelgebezigde activiteit. Daar de vingers nat zijn, kan de sigaret niet uit de mond genomen worden, maar dat hoeft na oefening geen probleem te zijn.

* De Fransen zijn erg goed in het bouwen van enorme dingen. Zo wil ik binnenkort naar het viaduct van Millau maar nu mochten wij over de Pont de Normandie. Ook een hele belevenis!

achtbaan!


Reacties

84 reacties op “Wat mij (oa) opviel in Frankrijk”

  1. Die rotondes zijn puur om punten van de EU te verdienen. In Nantes heb je in de binnenstad om de 5 meter een rotonde. Allemaal erg klein, maar het telt wel mee.

    Autres Directions is als er op het bord niet stond waar je heen moest. Toutes Directions is precies het tegenovergestelde. De andere kant op is dan zeg maar Autres Directions. Althans, zo heb ik het altijd begrepen.

  2. “Toutes Directions”, alle richtingen, dus naar elke willekeurige plek op de planeet, behalve naar de plek waar je je op dat moment bevindt. Heel handig als je op zondag (of eigenlijk elke dag van de week, maar vooral zondag) in Mont de Marsan bent.
    En Autres Directions, je kan ??n kant op naar een ding of stad, maar je kan ook naar andere dingen. Zie maar. Wat je wil.
    Dat hebben die Fransen handig bedacht. Geen gezeur met specifieke aanwijzingen, maar heel makkelijk toepasbare borden, die altijd van kracht blijven.

  3. @Job: jouw uitleg leek mij ook juist, maar dan gebruiken de Fransen het steeds verkeerd. Want net toen we dachten dat we het begrepen en erop gingen letten, klopte deze uitleg niet.

  4. netraam avatar

    Men rookt in .fr zeker wel minder dan voorheen. In de eerste helft van 2004 bijvoorbeeld is de tabaksverkoop met 20% afgenomen.

  5. @Merel:
    De Fransen kunnen ruiken wanneer een toerist het systeem doorkrijgt, en dan veranderen ze dat stiekem.
    Hetzelfde met het kopen van cigaretten. Iedereen die ooit in Frankrijk is geweest weet dat je die alleen in Tabac kan krijgen. En iedereen die rookt weet dat als je cigaretten op zijn alle tabacs verdwijnen, onvindbaar zijn of gesloten wegens een obscure feestdag. En verder is het een publiek geheim dat elk cafe stiekem onder de toonbank toch cigaretten verkoopt. Maar toch blijft het raadzaam om zodra je de mogelijkheid hebt een slof aan te schaffen, omdat je nooit ergens van op aan kan. Dat is ook de reden dat ik Frankrijk zo leuk vind, het is af en toe volslagen onsamenhangend en surrealistisch, en net als je je daar bij neerlegt blijkt het opeens volledig strak geregeld te zijn.

  6. Rotondes zijn machtig mooi. Je hoeft alleen maar het verkeer van links en de fietsers, die van alle kanten aanstormen, in de gaten te houden.

    Ik let zelf (bij het vergeten van de richtingaanwijzer) op de stand van de wielen van de naderende auto. Zodra ze beginnen met afslaan kun jij de rotonde op en bespaar je jezelf weer wat frustratie; voor mij werkt het in ieder geval.

  7. Ben in Millau geweest in juni. Zag er al aardig imposant uit dat ding. Maar het is – zoals wel vaker in Frankrijk – heb volgens mij vooral om de prestige te doen. Ook knap duur grapje overigens om over die brug te gaan straks…

  8. Bedankt voor deze info, ik vind het altijd leuk om gewoonten tussen andere landen en ons kikerlandje te vergelijken.

  9. Die brug bij Le Havre is erg mooi. De brug bij Nantes vind ik ook erg aangenaam. En die is nog gratis ook.
    Hoeveel moet je tegenwoordig betalen voor Normandie?

  10. 4 auto, euhm, euto. 4 euro.

  11. @Job & Merel: hoe zit dat dan met ons ‘doorgaand verkeer’? Dat is zo mogelijk nog vager dan ’toutes/autres directions’. Helemaal geen aanwijzing naar een of andere richting, zolang je maar doorgaat, als verkeer zijnde.

  12. Als je niet ‘doorgaand verkeer’ aanhoudt, ga je meestal een woonwijk in toch?

  13. Die Pont de Normandie heeft me bijna een hartverzakking bezorgd. Gillend overgegaan met de ogen dicht. Ik hou ook al niet zo van Six Flags namelijk. (en die rotondes waren er VEEl ja. jemig zeg)

  14. @Davd:
    Doorgaand verkeer is over het algemeen een tip voor toeristen. Het bord wil zeggen: Rij maar door, want als je hier afslaat kom je terecht bij een vreselijk oninteressant iets (meestal Mont de Marsan op zondag, of een willekeurige andere dag van de week, maar meestal zondag).

  15. @David:
    Ik bedoelde: @David. Sorry

  16. ach,what?s in a name job (-;

  17. Frankrijk is een mooi land met een mooie taal maar de fransen denken dat ze overal beter in/voor zijn …

  18. netraam avatar

    Dat denken ze misschien wel met reden, Karin.

  19. Woon nu sinds een paar jaar in Frankrijk (thans niet al te ver van Mont de Marsan, uebrigens), maar die Toutes/autres directions kloppen uitstekend. Soms laten ze alleen de borden een paar jaar te lang hangen…

    Wat de rotondes betreft: sommige Fransen zetten hun clignoteur op linksaf; dat is pas raar – probeer maar eens linksaf te gaan op een rotonde.

  20. Ik heb het even opgezocht. In Nederland wordt van maar liefst drie typen vage begrippen gebruik gemaakt:

    Alle richtingen
    De term ?alle richtingen? wordt gebruikt indien bijvoorbeeld vanuit het centrum van een stad op een kruispunt voor alle bestemmingen dezelfde richting gevolgd moet worden.

    Andere richtingen
    De term ?andere richtingen? wordt toegepast als in de bewegwijzering een groot aantal plaatsnamen wordt aangevoerd en slechts ??n van deze namen van de route wordt afgeleid.

    Doorgaand verkeer
    De term ?doorgaand verkeer? wordt gebruikt om een bewegwijzerde interlokale route op een kruispunt te accentueren; bijvoorbeeld indien sprake is van een traverse door een dorp. Op dit kruispunt komen dan geen andere verwijzingen voor.

    Waarom dit soort onduidelijke begrippen worden gebruikt? Ook daar geeft de ANWB antwoord op: uit kosten overwegingen.
    (http://www.anwb.nl/servlet/Satellite?pagename=ANWB/Render&c=Page&cid=1066884702590#BWW_25_onduidelijke_begrippen)

    Dat zal in Frankrijk niet anders zijn. Maar nu zit ik ineens met de vraag: wat is ‘doorgaand verkeer’ in het Frans?

  21. hihi, leuk stukje voor mij.

    * de Fransen betalen wel in euro’s maar gebruiken echt nog overal aanduidingen in francs.

    Moesten ze ook, en ze denken er ook nog steeds in. Het prettige neveneffect is dat de prijsstijgingen na de Euro in .fr heel beperkt zijn gebleven. Parijs is voor mijnu veelal goedkoper dan Amsterdam, en dat was voor de Euro echt wel anders.

    * Het wantrouwen jegens de Engelse taal wordt steeds minder. Mensen van onze leeftijd en jonger willen zelfs vaak graag Engels praten om te oefenen.

    Klopt, maar dan kom je erachter hoe afschuwelijk slecht ze het spreken. Ik zit inmiddels al weer wat langer in .fr, en als ze m’n accent horen proberen ze het even in slecht engels, maar ik ga onverdroten voort in het frans en dat is dan meestal toch de beste oplossing voor beide gesprekspartners.

    Autres/toutes directions: Autres dus in combinatie met een bord wat ??n bepaalde

  22. Ik hoorde eens iemand een scheppingsverhaal over Frankwijk vertellen: God gaf elk land iets speciaals: nederlands het water/de zee, Zwitserland de bergen, etc. Alleen Frankrijk, die kreeg van alles wat: heuvels, bergen, meren rotskusten, stranden, platteland, rivieren. En toen God keek of het goed was, vond hij het toch wat oneerlijk en schiep hij als compensatie de Fransen.

  23. oeps, premature geklikt. Autres is dus in combinatie met een bord dat ??n bepaalde bestemming heeft, toutes directions geeft meestal de richting aan naar een utvalsweg (meestal de dichtsbijzijnde N of A weg, of de stadsring)

    AZERTY zuigt, ik heb een awerty maar geconfigureerd als een qwerty. Op beide kan ik inmiddels heel aardig blind typen, inclusief rare dingen als de backslash en de @ (rechter-alt-0 voor de liefhebbers)

    Roken: Sinds 1 januari zo duur in .fr dat de helft van m’n nog rokende collegaas gestopt is.

  24. Ademloos avatar

    De Pont de Normandie is idd prachtig, maar ga dan zeker niet op de laatste meter van de pechstrook staan met je auti om er een foto van te nemen en dan zelf op de eerste rijbaan staan omdat ie dan zo mooi in beeld is (was een Nederlander).

  25. @suitskees:
    ik heb ook geleerd op rijles dat als ik driekwart rond ga op een rotonde dat ik dan eerst richting aangeef naar links en als ik bij de afslag van de rotonde ben dan gaat die naar rechts. Is dus niet zo gek van die Fransen!

    In Spanje konden ze er ook wat van met die rotondes, vooral in Barcelona waar ze acht banen breed zijn en iedereen maar van alle kanten invoegt! Na een paar keer ga je zelf ook maar gewoon zonder te kijken… wel spannend!

  26. Barcelona is inderdaad hilarisch, vooral als je niet zelf hoeft te rijden en de bestuurder behoorlijk gespannen is omdat hij net zijn oude 2CV helemaal heeft opgeknapt maar nog niet is toegekomen aan de veiligheidskooi…

  27. Pascale avatar

    Over die fransen die engels praten: mijn ervaring is ook dat jongeren dit willen proberen (10-15 jr geleden al) maar t idd niet goed kunnen. En dat komt doordat op de tv en radio zoveel mogelijk frans klinkt, ik geloof dat 80 of 90% van de uitgezonden liedjes bijv in het frans moet. Ze zijn de engelse klanken dus gewoon niet gewend.

  28. Ja, plus dat ze ook veel moeite hebben met het uitspreken van bepaalde klanken omdat het klankenspectrum van het Frans nu eenmaal veel beperkter is dan het spectrum van noordelijkere talen zoals het Nederlands en het Engels. Het zal altijd moeilijk blijven voor een Fransman om accentloos Engels te spreken en voor velen is er dus geen lol aan en beginnen ze er al niet eens meer aan.
    Wat mij trouwens echt opviel toen ik afgelopen jaar in Parijs studeerde, was dat die Fransen nog massaal met cheques betalen!

  29. Ohja! Die cheques! Dat waren echt ?checs (haha). Maar dat viel me juist heel erg mee. Veel meer pinpassen dan vroeger. Bijna geen rijen meer in de supermarkt, hoera!

  30. Iedereen daar probeert zoveel mogelijk met de ‘carte blue’ te doen, een soort van mix tussen pinpas en creditcard. Op de peage werkt dat ook prima, alhoewel je daarmee wel een toenemende werkloosheid onder de peagedames veroorzaakt. Cheques blijven een vervelende noodzaak, wordt veel mee gefraudeerd, maar voor sommige transacties blijven ze nodig.

    Nog even over rotondes: Mijn favoriete blijft de Etoile, meest chaotische rotonde van de wereld, is als ik met de auto naar mijn werk ga de eerste adrenalinestoot van de ochtend. De truuk is zolang mogelijk door blijven te rijden, als je er tot stilstand komt wordt je overweldigd door het andere verkeer, en duurt het lange tijd en vele grijze haren voor je bij de afslag van je keuze bent.

  31. Een rotonde is nog daar aan toe, maar waarom moeten die altijd 3- of meer baans zijn?

  32. Merel, kun je de volgende keer een Azerty toetsenbordvoor me meebrengen? Ik kan nu namelijk nog voor geen meter blind typen. Lijkt me handig als ik dat dan ineens kan… 😉

  33. Als ik zo’n brug zie, dan vraag ik me af wat Freud daar nu van gedacht zou hebben.

  34. De foto hierboven is echter niet de Pont de Normandie, op de foto staat de brug die er n?t voor komt (zuidwaarts rijden) en die heeft ook een andere naam (kan er nu even niet op komen…)

  35. K?jje nagaan wat die Fransen hier zal opvallen..

  36. Buckler, bestaat dat nog joh!!

  37. en nu met z’n allen gaan hopen dat ze in frankrijk pindakaas gaan verkopen. En hagelslag natuurlijk. 😉

  38. bram deryckere avatar
    bram deryckere

    kun je een atvertentie plaatsen over wanneer het taal fran in frankrijk was

  39. Thanks for the special work and information!

  40. Hello and congratulations!

  41. Thanks for the special work and information!

  42. Your site is amaizing.

  43. Die rotondes zijn puur om punten van de EU te verdienen. In Nantes heb je in de binnenstad om de 5 meter een rotonde. Allemaal erg klein, maar het telt wel mee.

    Autres Directions is als er op het bord niet stond waar je heen moest. Toutes Directions is precies het tegenovergestelde. De andere kant op is dan zeg maar Autres Directions. Althans, zo heb ik het altijd begrepen.

  44. “Toutes Directions”, alle richtingen, dus naar elke willekeurige plek op de planeet, behalve naar de plek waar je je op dat moment bevindt. Heel handig als je op zondag (of eigenlijk elke dag van de week, maar vooral zondag) in Mont de Marsan bent.
    En Autres Directions, je kan ??n kant op naar een ding of stad, maar je kan ook naar andere dingen. Zie maar. Wat je wil.
    Dat hebben die Fransen handig bedacht. Geen gezeur met specifieke aanwijzingen, maar heel makkelijk toepasbare borden, die altijd van kracht blijven.

  45. @Job: jouw uitleg leek mij ook juist, maar dan gebruiken de Fransen het steeds verkeerd. Want net toen we dachten dat we het begrepen en erop gingen letten, klopte deze uitleg niet.

  46. netraam avatar

    Men rookt in .fr zeker wel minder dan voorheen. In de eerste helft van 2004 bijvoorbeeld is de tabaksverkoop met 20% afgenomen.

  47. @Merel:
    De Fransen kunnen ruiken wanneer een toerist het systeem doorkrijgt, en dan veranderen ze dat stiekem.
    Hetzelfde met het kopen van cigaretten. Iedereen die ooit in Frankrijk is geweest weet dat je die alleen in Tabac kan krijgen. En iedereen die rookt weet dat als je cigaretten op zijn alle tabacs verdwijnen, onvindbaar zijn of gesloten wegens een obscure feestdag. En verder is het een publiek geheim dat elk cafe stiekem onder de toonbank toch cigaretten verkoopt. Maar toch blijft het raadzaam om zodra je de mogelijkheid hebt een slof aan te schaffen, omdat je nooit ergens van op aan kan. Dat is ook de reden dat ik Frankrijk zo leuk vind, het is af en toe volslagen onsamenhangend en surrealistisch, en net als je je daar bij neerlegt blijkt het opeens volledig strak geregeld te zijn.

  48. Rotondes zijn machtig mooi. Je hoeft alleen maar het verkeer van links en de fietsers, die van alle kanten aanstormen, in de gaten te houden.

    Ik let zelf (bij het vergeten van de richtingaanwijzer) op de stand van de wielen van de naderende auto. Zodra ze beginnen met afslaan kun jij de rotonde op en bespaar je jezelf weer wat frustratie; voor mij werkt het in ieder geval.

  49. Ben in Millau geweest in juni. Zag er al aardig imposant uit dat ding. Maar het is – zoals wel vaker in Frankrijk – heb volgens mij vooral om de prestige te doen. Ook knap duur grapje overigens om over die brug te gaan straks…

  50. Bedankt voor deze info, ik vind het altijd leuk om gewoonten tussen andere landen en ons kikerlandje te vergelijken.

  51. Die brug bij Le Havre is erg mooi. De brug bij Nantes vind ik ook erg aangenaam. En die is nog gratis ook.
    Hoeveel moet je tegenwoordig betalen voor Normandie?

  52. 4 auto, euhm, euto. 4 euro.

  53. @Job & Merel: hoe zit dat dan met ons ‘doorgaand verkeer’? Dat is zo mogelijk nog vager dan ’toutes/autres directions’. Helemaal geen aanwijzing naar een of andere richting, zolang je maar doorgaat, als verkeer zijnde.

  54. Als je niet ‘doorgaand verkeer’ aanhoudt, ga je meestal een woonwijk in toch?

  55. Die Pont de Normandie heeft me bijna een hartverzakking bezorgd. Gillend overgegaan met de ogen dicht. Ik hou ook al niet zo van Six Flags namelijk. (en die rotondes waren er VEEl ja. jemig zeg)

  56. @Davd:
    Doorgaand verkeer is over het algemeen een tip voor toeristen. Het bord wil zeggen: Rij maar door, want als je hier afslaat kom je terecht bij een vreselijk oninteressant iets (meestal Mont de Marsan op zondag, of een willekeurige andere dag van de week, maar meestal zondag).

  57. @David:
    Ik bedoelde: @David. Sorry

  58. ach,what?s in a name job (-;

  59. Frankrijk is een mooi land met een mooie taal maar de fransen denken dat ze overal beter in/voor zijn …

  60. netraam avatar

    Dat denken ze misschien wel met reden, Karin.

  61. Woon nu sinds een paar jaar in Frankrijk (thans niet al te ver van Mont de Marsan, uebrigens), maar die Toutes/autres directions kloppen uitstekend. Soms laten ze alleen de borden een paar jaar te lang hangen…

    Wat de rotondes betreft: sommige Fransen zetten hun clignoteur op linksaf; dat is pas raar – probeer maar eens linksaf te gaan op een rotonde.

  62. Ik heb het even opgezocht. In Nederland wordt van maar liefst drie typen vage begrippen gebruik gemaakt:

    Alle richtingen
    De term ?alle richtingen? wordt gebruikt indien bijvoorbeeld vanuit het centrum van een stad op een kruispunt voor alle bestemmingen dezelfde richting gevolgd moet worden.

    Andere richtingen
    De term ?andere richtingen? wordt toegepast als in de bewegwijzering een groot aantal plaatsnamen wordt aangevoerd en slechts ??n van deze namen van de route wordt afgeleid.

    Doorgaand verkeer
    De term ?doorgaand verkeer? wordt gebruikt om een bewegwijzerde interlokale route op een kruispunt te accentueren; bijvoorbeeld indien sprake is van een traverse door een dorp. Op dit kruispunt komen dan geen andere verwijzingen voor.

    Waarom dit soort onduidelijke begrippen worden gebruikt? Ook daar geeft de ANWB antwoord op: uit kosten overwegingen.
    (http://www.anwb.nl/servlet/Satellite?pagename=ANWB/Render&c=Page&cid=1066884702590#BWW_25_onduidelijke_begrippen)

    Dat zal in Frankrijk niet anders zijn. Maar nu zit ik ineens met de vraag: wat is ‘doorgaand verkeer’ in het Frans?

  63. hihi, leuk stukje voor mij.

    * de Fransen betalen wel in euro’s maar gebruiken echt nog overal aanduidingen in francs.

    Moesten ze ook, en ze denken er ook nog steeds in. Het prettige neveneffect is dat de prijsstijgingen na de Euro in .fr heel beperkt zijn gebleven. Parijs is voor mijnu veelal goedkoper dan Amsterdam, en dat was voor de Euro echt wel anders.

    * Het wantrouwen jegens de Engelse taal wordt steeds minder. Mensen van onze leeftijd en jonger willen zelfs vaak graag Engels praten om te oefenen.

    Klopt, maar dan kom je erachter hoe afschuwelijk slecht ze het spreken. Ik zit inmiddels al weer wat langer in .fr, en als ze m’n accent horen proberen ze het even in slecht engels, maar ik ga onverdroten voort in het frans en dat is dan meestal toch de beste oplossing voor beide gesprekspartners.

    Autres/toutes directions: Autres dus in combinatie met een bord wat ??n bepaalde

  64. Ik hoorde eens iemand een scheppingsverhaal over Frankwijk vertellen: God gaf elk land iets speciaals: nederlands het water/de zee, Zwitserland de bergen, etc. Alleen Frankrijk, die kreeg van alles wat: heuvels, bergen, meren rotskusten, stranden, platteland, rivieren. En toen God keek of het goed was, vond hij het toch wat oneerlijk en schiep hij als compensatie de Fransen.

  65. oeps, premature geklikt. Autres is dus in combinatie met een bord dat ??n bepaalde bestemming heeft, toutes directions geeft meestal de richting aan naar een utvalsweg (meestal de dichtsbijzijnde N of A weg, of de stadsring)

    AZERTY zuigt, ik heb een awerty maar geconfigureerd als een qwerty. Op beide kan ik inmiddels heel aardig blind typen, inclusief rare dingen als de backslash en de @ (rechter-alt-0 voor de liefhebbers)

    Roken: Sinds 1 januari zo duur in .fr dat de helft van m’n nog rokende collegaas gestopt is.

  66. Ademloos avatar

    De Pont de Normandie is idd prachtig, maar ga dan zeker niet op de laatste meter van de pechstrook staan met je auti om er een foto van te nemen en dan zelf op de eerste rijbaan staan omdat ie dan zo mooi in beeld is (was een Nederlander).

  67. @suitskees:
    ik heb ook geleerd op rijles dat als ik driekwart rond ga op een rotonde dat ik dan eerst richting aangeef naar links en als ik bij de afslag van de rotonde ben dan gaat die naar rechts. Is dus niet zo gek van die Fransen!

    In Spanje konden ze er ook wat van met die rotondes, vooral in Barcelona waar ze acht banen breed zijn en iedereen maar van alle kanten invoegt! Na een paar keer ga je zelf ook maar gewoon zonder te kijken… wel spannend!

  68. Barcelona is inderdaad hilarisch, vooral als je niet zelf hoeft te rijden en de bestuurder behoorlijk gespannen is omdat hij net zijn oude 2CV helemaal heeft opgeknapt maar nog niet is toegekomen aan de veiligheidskooi…

  69. Pascale avatar

    Over die fransen die engels praten: mijn ervaring is ook dat jongeren dit willen proberen (10-15 jr geleden al) maar t idd niet goed kunnen. En dat komt doordat op de tv en radio zoveel mogelijk frans klinkt, ik geloof dat 80 of 90% van de uitgezonden liedjes bijv in het frans moet. Ze zijn de engelse klanken dus gewoon niet gewend.

  70. Ja, plus dat ze ook veel moeite hebben met het uitspreken van bepaalde klanken omdat het klankenspectrum van het Frans nu eenmaal veel beperkter is dan het spectrum van noordelijkere talen zoals het Nederlands en het Engels. Het zal altijd moeilijk blijven voor een Fransman om accentloos Engels te spreken en voor velen is er dus geen lol aan en beginnen ze er al niet eens meer aan.
    Wat mij trouwens echt opviel toen ik afgelopen jaar in Parijs studeerde, was dat die Fransen nog massaal met cheques betalen!

  71. Ohja! Die cheques! Dat waren echt ?checs (haha). Maar dat viel me juist heel erg mee. Veel meer pinpassen dan vroeger. Bijna geen rijen meer in de supermarkt, hoera!

  72. Iedereen daar probeert zoveel mogelijk met de ‘carte blue’ te doen, een soort van mix tussen pinpas en creditcard. Op de peage werkt dat ook prima, alhoewel je daarmee wel een toenemende werkloosheid onder de peagedames veroorzaakt. Cheques blijven een vervelende noodzaak, wordt veel mee gefraudeerd, maar voor sommige transacties blijven ze nodig.

    Nog even over rotondes: Mijn favoriete blijft de Etoile, meest chaotische rotonde van de wereld, is als ik met de auto naar mijn werk ga de eerste adrenalinestoot van de ochtend. De truuk is zolang mogelijk door blijven te rijden, als je er tot stilstand komt wordt je overweldigd door het andere verkeer, en duurt het lange tijd en vele grijze haren voor je bij de afslag van je keuze bent.

  73. Een rotonde is nog daar aan toe, maar waarom moeten die altijd 3- of meer baans zijn?

  74. Merel, kun je de volgende keer een Azerty toetsenbordvoor me meebrengen? Ik kan nu namelijk nog voor geen meter blind typen. Lijkt me handig als ik dat dan ineens kan… 😉

  75. Als ik zo’n brug zie, dan vraag ik me af wat Freud daar nu van gedacht zou hebben.

  76. De foto hierboven is echter niet de Pont de Normandie, op de foto staat de brug die er n?t voor komt (zuidwaarts rijden) en die heeft ook een andere naam (kan er nu even niet op komen…)

  77. K?jje nagaan wat die Fransen hier zal opvallen..

  78. Buckler, bestaat dat nog joh!!

  79. en nu met z’n allen gaan hopen dat ze in frankrijk pindakaas gaan verkopen. En hagelslag natuurlijk. 😉

  80. bram deryckere avatar
    bram deryckere

    kun je een atvertentie plaatsen over wanneer het taal fran in frankrijk was

  81. Thanks for the special work and information!

  82. Hello and congratulations!

  83. Thanks for the special work and information!

  84. Your site is amaizing.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *