Normaalgesproken word ik opstandig van te hippe en te bedachte concepten. Ik was dan ook nogal sceptisch over mijn eigen plan.
Beware, op 14 februari.
We zouden gaan eten in ctaste, een restaurant waar je eet in het donker.

Ik zette de voordelen op een rij:
* je kunt in je slobberbroek aanschuiven, niemand die het ziet
* je hebt een excuus om geen hoge hakken te dragen (dat struikelt zo lekker)
* je ziet de stelletjes niet klef Valentijns doen
* het is spannend
* de bediening in het restaurant is blind, dus je kunt 'ja lekker' zeggen en dan toch een kotsgebaar maken

Vooral dat laatste argument gaf de doorslag.
Zo togen wij gisteren richting de felverlichte serre met loungebanken, alvorens ons in het grote avontuur te storten.

In niets leek de ervaring op wat ik had verwacht. Zelfs het donker leek niet op wat ik van tevoren voor me had gezien.
In het restaurant was het donkerder dan donker en dan nog wat donkerder.
Elk kiertje waar eventueel licht doorheen zou kunnen komen, was verduisterd.
Het was pikpikdonker, en pas als je daar zit, weet je wat ik bedoel.
Dus denk niet dat je het kan truken door je ogen even dicht te doen.

Totale paniek maakte zich, nadat ik eenmaal aan de tafel zat (alles op de tast, met een persoonlijke ober die je aan de hand meeneemt) van mij meester.
Ik klampte me letterlijk vast aan mijn disgenoot (een groot voordeel van eten in het donker).
Ik hoorde alles heel goed, had geen oriëntatiegevoel, was de controle kwijt over alles wat ik normaal zo goed weet te beheersen.

'Je moet blijven praten, anders denk ik dat je wegbent', zei ik tegen L. Vreemd genoeg praatte ik heeeeeel zachtjes.
'Maar je hebt me keihard vast!', fluisterde L.
'Ohja!!!', zei ik.

Na een kwartier durfde ik mijn handen te gebruiken om de tafelranden af te tasten, om te voelen of er iemand achter me zat, naast me was. Ik stootte mijn vinger tegen een muur, maar verder was er niemand in de directe nabijheid. Ik voelde dat ik maar één vork had, en twee messen. Later zou bestek in het pikpikdonker nogal overbodig blijken. Om mij heen hoorde ik mensen dan ook hun vingers aflikken (terwijl ik eerst dacht dat iedereen vet liep te bekken met elkaar, zonder zich in te houden)(de waarheid was, dat iedereen vet liep te bekken met elkaar, maar daarin juist heel stilletjes deed).

Het eten kwam.
'Ik proef vis!', zei ik.
'Ik proef vlees!', zei L.
'Ik proef, wat is dit ook alweer, ik weet het wel, ik weet het wel, het is heel lekker, oooooh, wat is dit ook alweer, ooooogggg, hoe heet dit spul. Ja, ik weet het! Het is gekarameliseerde ui!', zei ik (vul bij gekarameliseerde ui alle andere dingen in die ik niet meteen herkende).

'Daar zitten ook mensen', zei ik, terwijl ik wees.
'Waar bedoel je, want je wees vast ergens heen, maar dat kan ik nu niet zien hè.'

'Ik wil nog wel wijn', zei ik.
'Ohja, we hebben wijn, waar is mijn glas?', vroeg L., terwijl hij voelde.
'Tafel zes, zijn jullie tevreden?'
'Help, je laat me schrikken. Nou, wij willen nog wel wat wijn', zei ik.
Onze gids/ober pakte onze lege glazen.
'Merel', zei L., toen de ober weggestruikeld was. 'Dat was heel onbeleefd!'
'Hoezo?'
'Ik had nog heel veel wijn en nu is het weg!'

Vooral tonijnsteak doet het erg goed in het donker.
En zoete aardappelpuree.

Ik zou zo nog 3400 woorden kunnen wijden aan deze bijzondere avond. Ik doe het niet.
Het is veel leuker om het zelf te ontdekken.


Reacties

25 reacties op “Ctaste”

  1. klinkt als een briljante valentijn!

  2. Dit is ??n van de betere stukjes van de laatste tijd. Informatief vooral….
    ctaste, iets om te onthouden.

  3. ctaste? Als in: ze tasten?
    Ik weet het niet hoor. Is dat eten wel te vertrouwen? Misschien is het in de keuken nog wel erger als bij de Chinees.

  4. Precies, Menno, je wordt heel achterdochtig. Misschien heb ik wel koeieoog gegeten gisteren. Maar nee hoor, dat merk je wel. Je hebt genoeg andere zintuigen om dat te signaleren.

  5. Wat een leuk concept! Maar lijkt me verschrikkelijk knoeierig, rode wijn over je broek, enz. En hoe snij je je eten? Hebben ze een menukaart? En de ober/gids, hebben zij een speciaal lampje oid? Zo veel vragen, ga nog ff verder googlen

  6. Rian, een lampje zou absoluut niet kunnen (bovendien, haha, kunnen zij dat lampje niet zien, want ze zijn blind). Op een gegeven moment kwam er een HEEL GROOT LICHT binnen. Dat bleek een horloge met een lichtgevend puntje te zijn. Zo donker is het dus. Gek he.

  7. Leuk verhaal, maar dit lijkt me dus he-le-maal niets voor mij. Een Hollandsche boer als ik wil zien wat ‘ie naar binnen schuift..

  8. Leuk om te lezen dat je het naar zin hebt gehad. Graag tot ziens!

    To Ctaste it must be dark

  9. Ik kan mij echt niet voorstellen dat ik in het donker zou kunnen eten. Zag er iets over op TV. Maar die obers zien je dus wel, want die hebben een bril met nachtkijker of zoiets.

  10. Als mensen een blind date hebben is het misschien ook leuk om in dat restaurant af te spreken. Echt blind.

  11. Raar concept. Eten is niet alleen proeven en ruiken maar ook zien. Bovendien kunnen ze je wel vergiftigen waar je bij zit

  12. In het Muzieum (zie link!) in Nijmegen heb ik eens de ontdekkingstocht in het donker gedaan. Inderdaad… ZO donker! Het is niet voor te stellen, het is een zintuigelijke ervaring die ik iedereen aan kan raden. Soms moet je ff uit je comfortzone Marco, is goed voor je boerenziel ;).

  13. wet gek dat er geen muziek gedraaid werd, ik heb een hekel aan geluiden die geproduceerd worden door etende mensen. muziek komt denk ik nog beter over als het donker is. Overigens (ook leuk ivm je mist foto’s) ik was eens in Antwerpen in een museum waar een kunstenaar kunstmatig mist had gemaakt in alle ruimtes, je zag dus niks en hoorde af en toe een voorbijrazende auto of iets anders geks. Niks zien verscherpt je zintuigen in ieder geval.

  14. Lijkt me helemaal niks. Moet er niet aan denken dat je niet weet wat je eet.Ik kan niet ruiken, en wil het dan zien….

  15. Mocht je ook in ’t donker afrekenen ?

  16. Waar blijven de foto’s?!

  17. Goed verhaal. Als rasechte claustrofoob zou de paniek bij mij compleet zijn. Bovendien zou ik niet iets in mijn mond durven stoppen zonder het te zien . Toch, toch zou ik stoer genoeg zijn om het toch te proberen, maar dan wel neem ik stiekum een heel klein zaklampje mee in mijn tas!

  18. En daarnaast gooi ik mijn glas wijn normaal al te gemakkelijk om, laat staan in het pikkedonker!

  19. Smakelijk gegeten en geschreven in een sfeervolle ambiance, weer een goed verhaal…!

  20. @Bas: ‘graag tot ziens’ zegt-ie dan…

  21. “Je moet blijven praten, anders denk ik dat je wegbent”

    Dat je zelf wegbent, bedoel je misschien wel..

    @iamzero: ook blinde mensen zeggen dat vaak genoeg.

  22. Hi!
    Wat ontzettend gaaf! Dit vind ik zo’n goeie tip, het lijkt me superspannend. Ik zet ‘m op mijn leukedingendoenlijstje!

  23. Ik was laatst in Berlijn, in een ‘Dunkelrestaurant’. Dan kom je er pas achter dat je echt aardedonker normaal nooit meemaakt. Fascinerend. Ook hoe je – in ieder geval ik en mijn tafelgenoten – vanzelf steeds meer van tast gebruik gaat maken, en uiteindelijk de helft met je handen doet. Grappig ook hoe anders je het eten beleeft als je de visuele entourage niet ziet.

  24. Ik heb laatst in het donker gebowld. Was ook leuk.

    (Is helemaal niet waar hoor, ik lieg maar wat.)

  25. Vandaag zelf ervaren hoe het is om in het donker te ten. Heel bijzonder en zeker een aanrader. Weet je weer eens hoe belangrijk je zintuigen zijn.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *