Ik kon me maar niet herinneren waar ik was op 16 juni 1990, toen Mandela op het balkon van de Stadsschouwburg een vol Leidseplein toewuifde. Ik woonde al in Amsterdam, en ik weet nog hoe groots en ontroerend het was toen hij uit de gevangenis kwam. Waarom was ik niet op het plein geweest? Had ik huisarrest? Iets anders belangrijks? Ik zou daar toch sowieso bij hebben willen zijn?

Vanochtend pakte ik mijn puberdagboeken erbij.
Ik zou er in ieder geval iets over geschreven hebben, zo’n enorme gebeurtenis, zo vlak bij mijn huis, zo’n tot de verbeelding sprekende gast in ons kikkerland.

Ik citeer:

Zaterdag 16 juni 1990. 22.30 uur.
“Ik heb vandaag voor ’t eerst tampons gebruikt. Het lukte meteen (ik snap niet waarom niet) maar het deed een beetje pijn. Het is wel handiger. Kun je tenminste zwemmen.
Morgen moet ik een geschiedenis proefwerk leren. Bah. Ik zal even mijn hele rappie opschrijven [volgt hele lijst cijfers, inclusief vorige rapportcijfer, red.].
Ik heb de plaat Brigitte Kaandorp 1 gekregen voor mijn rappie. Hij is heeel grappig, mooi en leuk. Ik krijg ook nog de plaat van Kim Wilde. Word ik verwend! Vandaag ben ik NIET naar de bioscoop geweest.
Doei!!!
XXXXXXXXX MERLO XXXXXXX”

“Waar was jij toen Nelson Mandela op het balkon van de Stadsschouwburg stond?”
“Op de wc. Het lukte meteen.”

Nadat ik de teleurstelling over mijn navelstaarderij vakkundig had weggedrukt, keek ik of ik dan in ieder geval iets had geschreven op 11 februari 1990, toen Mandela werd vrijgelaten.

11 februari 1990
“Een hele, vreselijk belangrijke dag in de geschiedenis. Nelson Mandela FREE out of jail. Te wowie.”

Wat blijft, is de herinnering, dat ik een intelligente, politiek betrokken puber was.
Nelson Mandela Leidseplein


Reacties

8 reacties op “Nelson en ik”

  1. Te Wowie… tsss.
    Maar schaam je niet… ik weet helemaal niet meer, wat ik deed of waar ik was, 16 juni 1990.

  2. Juni 1990…

    Het was de zomer tussen basisschool en middelbare school in. Kan mij van die gehele zomer niets herinneren. Het eerste brugjaar heeft dat hele gat ruimschoots ingevuld met r/n-are herinneringen.

    Mandela was voor mij een licht bekende man in Zuid-Afrika. Ik had door dat hij populair was, misschien was het wel een voetbaltrainer, of een rockabilly die zijn comeback aankondigde?
    Ro

  3. Eveline avatar

    Ik was gewoon volwassen en woonde in Amsterdam, gebruikte al een tijdje tampons, maar weet bij God niet meer waar ik was op die dag? Misschien kreeg ik mijn diploma van de lerarenopleiding, dat zou nog een goede smoes geweest zijn….
    Te wowie! Die is wel lief!

  4. Je wist wel de hoofdzaken van de bijzaken te scheiden. Prachtig logje!

  5. Waar was jij toen het slavernijmonument werd onthuld in het Oosterpark.
    Jongens houden we het netjes.

  6. liesbeth avatar

    Ik weet heel precies waar ik was toen Mandela vrij gelaten werd: Ik was aan het bevallen van mijn jongste zoon ! Hij noemt Thomas, en zijn beste vriend noemt heel toevallig Nelson !

  7. Ik weet nog heel goed waar ik was. Ik was radio aan het luisteren en mijn hobby (lockpicken) aan het uitoefenen. Een historisch moment!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *