« terug naar blog

Accordeonmeisje

Elke ochtend als ik door Hoog Catharijne sjouw, zit er een meisje met een accordeon vlakbij de roltrappen naar de achterkant van het station.
Ze is jong en knap maar mist elke uitstraling.
Om de paar seconden zegt ze met een gemaakte glimach en een meisjestemmetje 'hello' tegen de mensen die aan haar voorbij trekken.
Ze komt vermoedelijk uit het Oostblok. Het ligt misschien aan mijn geringe kennis van accordeonmuziek, maar elke ochtend speelt ze precies hetzelfde melodietje.

'Hello.'

Ik vraag me altijd af of ze iets anders speelt als ik een trein eerder of later zou hebben. Of ze een schema afgaat, elke ochtend, punctueel om maar enige grip op haar situatie te hebben. En of iemand haar niet moet vertellen dat het onverstandig is om elke dag op precies hetzelfde tijdstip op precies dezelfde plaats te zitten, waardoor het precies dezelfde vermoeide mensen zijn die je in de ochtendspits passeren. Die op maandag niets geven. En dus op dinsdag ook niet. Of op woensdag. Omdat ze in net zo'n dodelijk saai ritme zitten als het meisje, met rituelen en gewoonten die ze niet snel zullen veranderen.


Reacties

30 reacties op “Accordeonmeisje”

  1. In Den Bosch speelt ook zo’n meisje zonder uitstraling altijd hetzelfde melodietje. Misschien hetzelfde nummer als jouw Oostblokmeisje? Het klinkt een beetje als een universele accordeonklaagzang…

  2. soms geef ik haar een appel, of wat geld. daardoor kijkt ze niet minder droevig, helaas.

  3. Je bent me voor! Ik had ook net bedacht dat ik over haar wilde schrijven. Het klopt inderdaad dat ze dagelijks hetzelfde deuntje speelt en ik vraag me werkelijk af of ze er zelf niet gek van wordt. Ik namelijk wel en dat terwijl ik dagelijks slechts even langsloop…

  4. Waarom vragen mensen die zich deze dingen afvragen het niet aan het meisje zelf? Met handen en voeten en een beetje engels moet dat toch lukken?

  5. Het is gewoon haar werk. De meeste mensen in Hoog Sjaggerijne doen de hele dag monotoon hetzelfde om er wat geld mee te verdienen. Waarschijnlijk is haar leven spannender dan dat van die troela verderop in de winkel vol glittergympies…

  6. @Karinc: heb je gelijk in. Eigenlijk zou ik haar eens moeten aanspreken en het haar zelf vragen. Misschien wil ze op verzoek wel een ander deuntje spelen?

    @Kees: Hoog Sjaggerijne… tja..die klopt wel. Ik ben mijn ochtendhumeur ook niet de vrolijkste die er sochtends langs komt.

  7. Ik herken dit verhaal. Het lijkt veel op een hangende grammafoonplaat.

  8. Ja ook zo’n miepje in de metro 50 de afgelopen weken. Opbrengst in mijn bijzijn ongeveer 50 cent per wagon.

    Ik geef geen geld omdat ik a) gierig ben. En belangrijker: b) ik ben tegen kinderarbeid.

    Ik stel mij zo voor dat deze arme kinderen door een bende gewetenloze gangsters op pad worden gestuurd. Verstandige miepjes houden een sjaggie imago op en spelen hetzelfde 12 seconden melodietje 24/7. Dit alles in de hoop dat niemand ze geld geeft en dat de gedwongen optredens voor de gangsters aldus onrendabel wordt.

  9. Soms zitten er twee meisjes. Dan is het meisje van de busstationsingang gaan zitten bij het meisje bij de Jaarbeursplein-ingang. En dan hebben ze zichtbaar plezier (en worden de deuntjes valser, omdat ze ondertussen giebelen). Het meisje bij het Jaarbeursplein speelt dat ene nummer tenminste zuiver. Onderaan de roltrap bij de bussen, zit een meisje dat geen maat houdt. Is er nou niemand, helemaal NIEMAND die haar zegt: dit liedje hoort zo niet!?

  10. Hahaha, ik vind het heel grappig dat jullie allemaal weten over wie ik het heb! 🙂

  11. “Elke ochtend dat…”?

    Foei!

    “Elke ochtend die…”!

    Ochtend is niet onzijdig!

  12. Ha Ernst. Foei! Nu staat er als 🙂 Want die kon ook niet. Vond ik.

  13. Tja, zo hebben we hier in Nijmegen ook de tamboerrijnenvrouw die elke dag minstens 100x; eeuuuhuh jajajeeskakaaaa zingt.

  14. In Leiden en Den Haag zijn ook van die mensen, meestal kinderen en vrouwen, die steeds hetzelfde deuntje spelen (en in DH hetzelfde als in Leiden!). Ik vermoed dat er ergens een leasebedrijf van accordeons is dat spoedcursussen melodietjes spelen verzorgt. Tegen afbetaling. Zo jammer vind ik dat.

  15. Die Nijmeegse tamboerrijnenmevrouw waar Rutger het over heeft, houdt het echt al jaren vol. Alleen hoor je bij haar geen melodie, alleen maar ge-eeeeeeuuuuhhhhhhuuu-jajajajajammer.

    Misschien kan het meisje van Utrecht haar wat bijleren?

  16. En bij ons in het winkelcentrum zit een man ook aan een accordeon te trekken, ook steeds hetzelfde deuntje, iedere keer als je er langs loopt hoor je hem er totaal, maar dan ook totaal naast zitten. Hij maakt er gewoon een andere, valse melodie van. Op laatst krijg je de neiging de man een schop te verkopen. Milieuverontreiniging vind ik dat.

  17. Die tamboerijnmevrouw ken ik ook! Maar dan ook echt persoonlijk: ze woonde in een huisje langs de dijk, vlakbij het dorp waar ik ben opgegroeid. Zij hoort in ieder geval niet bij de georganiseerde slechte-stationsmuziek-maffia. Maar ze kan wel wat muzikale hulp gebruiken.

  18. Ik weet niet over wie je het hebt. Ik weet alleen dat mijn favoriete accordeonman verdwenen is. Waarschijnlijk omdat zij daar nu zit. En dan speelt ze ook nog steeds hetzelfde liedje?! Gelukkig stap ik tegenwoordig op in Overvecht.

  19. Ik vrees dat dit meisje de X-factor ontbeert…

  20. Ik heb twee jaar achter elkaar elke zomer een accordeonman onder m’n raam gehad. Altijd hetzelfde liedje totdat je het tot op de noot toe mee kunt neuri?n en vervolgens ook zelf kunt reproduceren. Hij verdiende er overigens best aardig aan.

  21. In den Haag loopt er een muzikant die echt heel mooi covers speelt,is regelmatig op tv West. Kwam uit Spanje oorspronkelijk dacht ik.

  22. Waarom lukt het je niet om iets liefs over zo iemand te schrijven. Vanuit haar hoofd te denken, zoiets. Waarom is jouw stukje belangrijker dan haar hele leven. Kijk eens wat voor reacties je uitlokt. Het is echt walgelijk.

  23. Frans (een andere) avatar
    Frans (een andere)

    frans, volgens mij zegt merel in dit stukje juist net zulke nare dingen over zichzelf als over het meisje. En is dat juist waar het om gaat: zij is met de langslopende kudde mensen net zo erg, net zo weinig creatief. En ze denkt toch juist vanuit het meisje?

    Ik denk ook dat het spannender zou zijn om ?cht vanuit het meisje te schrijven, maar ik vind dat je ongelijk hebt als je zegt dat het walgelijk is.

  24. Tip: Ga eens naar Zwolle, daar zit een man (met twee honden in een bakfiets) en die speelt toch zuiver op z’n blokfluit! Echt prachtig!!!

    🙂

  25. Merel, nu wil ik ook graag een stukje over de oude vrouw met de blokfluit. We vinden het allemaal o-zo-schattig dat ze tenminste i?ts doet voor haar geld (fuuuuuuufuuuuuuuuuuu). Maar kan ze nu echt geen liedje? Al is het maar vader Jacob!

  26. Frans, ik wil het best zin voor zin gaan analyseren, als je dat fijn vindt. Dan wordt het allemaal nog veel pijnlijker. Het gaat mij om het totaal-dedain dst eruit spreekt, uit zo’n stukje. Als dat meisje dat daar speelt ?berhaupt zou kunnen winnen, dan zou ze hier alsnog verloren zijn. Als dat niet de bedoeling is van de schrijfster, dan heeft ze geen macht over haar woorden.

  27. Jahaa, en dat melodietje blijft dan de hele dag in je hoofd zitten. Volgens mij hebben ze trouwens een soort rooster: het meisje is een poosje weggeweest, en toen was de accordeonman er weer. Nu is ze weer terug; wellicht staat de man binnenkort weer op de planning.

  28. Ooooh! Ik heb me precies hetzelfde al tijden afgevraagd! Mateloos irritant deuntje waar je inderdaad gek van wordt, ook al loop je er maar even langs.
    @ Marina: de accordeonman zit tegenwoordig in de Jaarbeurstraverse. Ik neem aan dat we dezelfde favoriet hebben 🙂

  29. Ze heeft een hondje en kijkt ook heel vrolijk nu. Misschien komt het door het hondje? Of zou het komen doordat ze met het hondje meer centjes ophaalt?

  30. Laten we al die meisjes oppakken en op les sturen! Of weg.. mag ook.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *